In 2025 vieren we dat de Tweede Wereldoorlog 80 jaar geleden voor Nederland ten einde kwam. In het hele land staan we stil dat Nederland dankzij de inzet van militairen van de geallieerde landen en met hulp van het verzet werd bevrijd. Ook in Amersfoort, Hoogland en Hooglanderveen herdenken wij de slachtoffers van de oorlog.
Zoals elk jaar leggen wij 4 mei bij alle stenen een anjer en herdenken wij zo alle slachtoffers uit Amersfoort. Naast onze vrijwilligers zullen de Gidsen van Scouting Manitoba ons helpen bij het leggen van de anjers. Manitoba viert dit jaar ook haar 80 jarig jubileum, zij startte direct na de oorlog met de groep. Manitoba zet zich al vele jaren in bij evenementen rondom de herdenkingsdiensten in Leusden en Amersfoort, de Scouting vereniging is vernoemd naar de Canadese soldaten welke Leusden en Amersfoort bevrijd hebben.

Om de herdenkingsstenen extra zichtbaar te makken hangen vanaf 25 april in vrijwel alle etalages in de binnenstad waar herdenkingsstenen liggen een poster. Op deze manier willen we de mensen op straat laten stilstaan bij de gebeurtenissen op plekken in de stad waar slachtoffers gewoond hebben.

Herdenken en vieren
Na de overgave van de Duitse bezetter werd het gevolg van de oorlog voor iedereen zichtbaar. Na jaren lang oorlog begon de opbouw van de regio, de zoektocht naar vermisten en de rouw van overleden familieleden, vrienden en kennissen. Vanaf dat moment kunnen wij enkel deze mensen herdenken en zorgen dat hun namen niet vergeten worden.
Amersfoort, Hoogland en Hooglanderveen willen 80 jaar leven in vrijheid na de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog, op een passende en waardige wijze vieren. Door culturele en educatieve programma’s en activiteiten delen we historische gebeurtenissen. Ook Stichting Herdenkingsstenen Amersfoort zal zich, naast de herdenkingsstenen, op een educatieve manier tijdens van 80 jaar vrijheid extra zichtbaar maken.
Vrijheid deel je met elkaar
Leven in vrijheid is nooit af en niet vanzelfsprekend. Ook al leven wij in een relatief veilig land, onze missie is om de volgende generatie onze verhalen door te geven.
Daarom staan we stil bij de littekens de WO2 heeft achtergelaten. De littekens die de Tweede Wereldoorlog achterliet zijn 80 jaar later nog steeds zichtbaar.
Wilt u meer informatie over de herdenkingen en viering in Amersfoort, Hoogland en Hooglanderveen, bezoek dan de website van de Gemeente Amersfoort betreffende 80 Jaar Vrijheid.
